2014. június 12., csütörtök

Távirányítónál nincs demokratikusabb dolog - kertévék mellé minőségi köztévé kell

A kormány alaposan belecsapott a lecsóba a reklámadóval. Már a látszatát sem akarja kerülni, hogy az RTL ellen veti ki. Persze közben olykor-olykor elhangzanak (ál)indokok. A kedvencem az, hogy a kereskedelmi média mennyire káros... De miért is lenne az? A kertévék feladata, hogy szórakoztatnak. Széles rétegnek kínál nézni valót, azt adnak, amit a legtöbben akarnak. Hiszen a hirdetők fizetik a műsorokat, a hirdetők meg egyszerre a lehető legtöbb emberhez akarnak eljutni. Folyamatosan figyelik, mi az, ami a közönségnek bejön, mi az, ami nem. Seperc alatt lekerül egy olyan műsor, amelyet nem néznek elegen.

A távirányítónál nincs demokratikusabb eszköz. A bírálók úgy beszélnek a kertévékről, mintha azokat KÖTELEZŐ lenne nézni. Egyáltalán nem az. Ott a választás lehetősége: átkapcsolni, keresni valami mást, ami érdekel. Sőt, tovább megyek: tévézni sem kötelező. Ha nem tetszik a műsor,tévé kikapcsol, és lehet színházba menni, olvasni, társasozni, baráti összeröffenést rendezni, rádiózni, stb. Hála a digitális televíziózásnak, már az on-demand műsorok is sok helyen elérhetők.

Azt is mondják a bírálók, hogy mennyi mocskot zúdít az ember nyakába. De kinek mi a mocsok? Ami nekem nem tetszik, az másnak még tetszhet. Tömegműsorokról beszélünk - tömegek nézik, valamiért. És nem azért, mert nincs más. Aki ezt mondja, az hazudik. Vagy hülye. Vagy mindkettő. Amint hatalmas érdeklődés lesz a Bolsoj Balett előadásai iránt, a kertévéken is az megy majd főműsoridőben. És akkor a krimik szerelmesei panaszkodhatnak, hogy megint valami szar megy a tévében. Mert nekik a Hattyúk tava nem übereli a Castle-t. Szóba került a Mónika Show is - évek óta vége a műsornak. De mély nyomot hagyott, az biztos. Fikázni persze könnyű. Pedig, ha belegondolunk, a Mónika Showban fontos témákról beszélgettek, amelyek sok embert érintenek: szerelem, szex, konfliktusok, párkapcsolati nehézségek, gyász, stb. A megvalósításról lehet vitatkozni persze, mennyire volt jó/rossz. De akkor is meg kell jegyezni: olyan témák kerültek szóba, amelyeket sokan nem tudtak kivel megbeszélni, a show megoldást kínált nekik. És nem, nem akadémikusoknak készült, ezt sem szabad elfelejteni.  

A  kereskedelmi tévéknek más szerepük van, mint a közszolgálati televíziónak. Nyugaton is hasonló/ugyanaz megy az ottani kertévékben, mint nálunk. Mégse visítoznak a kormányok. A nagy különbség, hogy ott vannak jó, nézhető, minőségi közszolgálati médiumok is a kertévék mellé. Nagy is a verseny köztük, pl. Németországban. Az ARD, ZDF meghatározó szereplői a német médiapiacnak. De nem is kormányszócsőként, álszemérmes, vallási mázzal leöntött műsorpolitikával dolgoznak, mint idehaza (egy szekuláris országban!). A magyar köztévé propaganda tévé. Nézhetetlen, elfogult közéleti műsornak álcázott propagandaadások készülnek, rengeteg közpénzből. Ez a valóban káros. És szomorú.

Tragikomikusnak és nevetségesnek tartom, ahogy a kormány egy kereskedelmi adót úgy akar elhallgattatni, hogy mondvacsinált ürüggyel, új adót vet ki. Gondosan úgy alakítva a dolgokat, hogy a "jófiúk" (azaz a kormánybarát /seggnyaló/ médiumok) kevésbé vagy egyáltalán ne szenvedjenek kárt az új sarctól. Egy normális országban ez senkinek eszébe sem jutna, hogy a piacot így befolyásolja. Vagy, ha igen, akkor orvost hívnának hozzá. Vagy nem választanák újra.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése