2015. november 17., kedd

Ha Görögország teszi - Schengen megsértése, ha Magyarország, akkor a rend megőrzése a határon

Sok bírálatot kapott a magyar kormánytól Görögország a menekülthullám kezelése miatt. Hogy nem tesznek semmit az áradat megállításáért, nem tartják be a schengeni előírásokat évek óta. Nemrég Kósa Lajos azzal rukkolt elő, hogy a görögöket ki kellene tenni a schengeni övezetből. (Szó se róla, jogos az észrevétel, hogy lyukas a határ, tenni kell ellene, de ez nem témája ennek blogbejegyzésnek). Az Orbán - kormány sikerpropagandaként harsogja hetek óta, hogy ők bezzeg megvédték az országot a menekültáradattól a kerítéssel, no meg főleg a kerítésen átjutó menekülteket kriminalizáló törvényekkel (fanyalgóknak jelzem: a háborús övezetből érkezőknek NINCS más, legális lehetőségük Európába jönni. Nem tudnak fölülni egy gépre. Nincs menekült-vízum.).

A mellveregetés közben kissé elsikkadt, hogy Magyarország hetekig ugyanazt csinálta, mint a görögök: semmibe vette a schengeni előírásokat. A magyar hatóságok regisztráció nélkül engedték be a menekülteket a schengeni övezetbe. Sőt, a szállításukat is az állam oldotta meg. A Beremendnél, Zákánynál szolgáló rendőrök gyakorlatilag részesei voltak az embercsempészésnek.

A beremendi határátkelő menekültekkel teli buszokkal
Erre persze a kormányszóvivő kapásból rámondja, hogy ez a helyzet más. Merthogy a horvátok regisztrálták a menekülteket. De Horvátország nem a schengeni - övezet része - vetettem föl. A görögöknek kellett volna először regisztrálniuk, beléptetésnél. Nem tették, és a magyar hatóságok pedig határtól határig vitték a menekülteket, mindenféle ellenőrzés nélkül, ahogy azt a görögök is csinálják. Erre pedig az a válasz, hogy a rend megőrzése a határon volt a legfontosabb és elsődleges cél, ezért kellett ellenőrzés nélkül tovább vinni mindenkit a horvát határról az osztrák határig. Ráadásul hiába próbálkoztak a regisztrációval, a menekülők nem voltak erre hajlandóak. Szijjártó Péter külügyminiszter ma Rámálláhban azon szörnyülködött, hogy százerek érkeznek Európába ellenőrizetlenül. Azt elfelejtette gondolom megemlíteni, hog nem is olyan rég Magyarország is aktív részese volt a nem-ellenőrzésnek. Igaz, csupán pár hétig folyt állami segédlettel az utaztatás, mert a kormány aztán lezárta a határt. Igaz, ez a görögöknek nem sikerült még. De ha Athén azt mondaná, mint a magyar kormány, hogy a rend fenntartása miatt nem zárják le a határt, akkor talán a budapesti kabinet is megnyugodna.

Az államilag szervezett utaztatásból egyébként annyit lehetett észrevenni, hogy a menekültek eltűntek a szemünk elől. A Keletiből, a városközpontből, pályaudvarokról, nem nyomorgott több száz vagy több ezer ember méltatlan körülmények között arra várva, hogy valahogy Nyugatra jusson. Előkerültek a segélyszervezetek is, már nem csak a civil önkéntesek segítették a menekülőket.  A kormánynak hirtelen az lett az érdeke, hogy olajozottan működjön a menekültkérdés kezelése, az emberek ne botoljanak lépten -  nyomon fáradt, elcsigázott és feszült menekültekbe.






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése